Саветовалиште за брак и породицу Центра за социјални рад Града Новог Сада 18.11.2021. године обележило је тридесет година постојања и успешног рада у континуитету.Тим поводом Саветовалиште за брак и породицу, организовало је on line округли сто на којем су учествовали представници саветовалишта за брак и породицу из наше земље. Активно су учествовала 36 представника, из 12 саветовалишта у нашој земљи (Крагујевац, Суботица, Ниш, Београд, Вршац, Стара Пазова, Зрењанин, Краљево, Крушевац, Бачки Петровац, Сремска Митровица, Нови Сад), и директори центара за социјални рад из Новог Сада, Крагујевца, Суботице и Бачког Петровца.
Руководилац Саветовалишта за брак и породицу др Славица Адамовић Здравковић представила је ретроспективу три деценије рада саветовалишта. Саветовалиште за брак и породицу формирано је 14.11.1991. од стране тадашњег фонда Социјалне заштите Града Новог Сада. Оснивачи стручне концепције рада саветовалишта су уважени стручњаци, психотерапеути, Вера Миковић, Драгана Јовановић Бока и Драгутин Николић, који су у саветовалишту радили више деценија.
Током три деценије рада, више од 30 000 грађана Новог Сада добило је саветодавну и психотерапијску подршку и помоћ, реализовани су бројни програми и пројекти, обучен је велики број професионалаца из социјане заштите, просвете, полиције, правосуђа, пре свега из области насиља у партнерским односима (преко 1500 професионалаца). Формирана је мрежа „ЗОРА“, на иницијативу, и уз координацију рада од стране Саветовалишта за брак и породицу; кроз групни облик рада прошао је велики број корисника – усвојитељи, родитељи у разводу, родитељи који су радили на унапређивању родитељских знања и вештина, жене жртве насиља, починиоци насиља).
Број стучњака у саветовалишту током три деценије рада варирао је од 2 до 7, тј. до 9 са координативним телом мреже „ЗОРА“ које је било део саветовалишта за брак и породицу. Актуелно ради 5 психотерапеута, од којих је један руководилац службе.
Након представљања ретроспективе рада, психотерапеути саветовалишта Сања Капор, Мирјана Дринчевић и др Оливера Исаковић, својим презентацијама отвориле су округли сто „Улога и искуства саветовалишта у ситуацијама отежаног или прекинутог контакта детета са родитељем“, након чега је отворена активна и конструктивна дискусија о могућностима и ефикасностима саветодавно-терапијског рада у ситуацијама првог, другог и трећег степена отуђења. Донети су значајни закључци округлог стала и договорена даља активна сарадња саветовалишта на другим актуелним питањима струке, процедура и граница рада савтетовалишта у социјалној заштити. Психотерапеут саветовалишта, Љиљана Борђошки, заслужна је за успешну организацију округлог стола.